Duben 2009

Zeleninový salát s jogurtovou zálivkou, postup

23. dubna 2009 v 19:06 | Charlie |  Krásné tělo

Dietní recepty: Zeleninový salát s jogurtovou zálivkou
Zeleninový salát s jogurtovou zálivkou...tak to je lehké jídlo
30 g ředkviček
30 g mrkve
30 g celeru
30 g cibule
1 rajče
2 listy hlávkového salátu
2 lžíce bílého jogurtu
muškátový oříšek
sůl
lžička hořčice
petrželka
kopr
Návod k přípravě: Zeleninu omyjeme a pokrájíme na malé kousky, salát natrháme. Z jogurtu, hořčice, kopru, petrželky, špetky muškátového oříšku a soli připravíme zálivku, kterou pak přelijeme zeleninu a promícháme.

Dobrou chuť!

Dietní sýrový salát

23. dubna 2009 v 19:01 | Charlie |  Krásné tělo

Dietní sýrový


  • 250 g Eidamu
  • 250 g šunky
  • 1 bílý jogurt
  • sůl
  • práškový cukr
  • pažitka
  • citrónová šťáva
POSTUP:
Sýr a šunku nakrájíme na nudličky, promícháme s jogurtem, dochutíme solí, citrónovou šťávou a cukrem a necháme v chladu odležet. Při podávání posypeme nasekanou pažitkou.

Na houby:(

15. dubna 2009 v 18:37 | Charlie |  Charlie diary
Ahojky,
No .. nebudu lhát, ale začínám se v tom ... ne pomalu ale rychle ztrácet.. No dneska a i včera jsem se na všechno vyflákla:D Takže je to pěkně v pr ... Tak strašně chci, ale nejde to, nedaří se a chuŤě mi poroučejí:( Svině!:D No začínám toho mít dost asi se na týden zavřu do nějakej místnosti bez jídla:D
Minulý rok, se se mnou po dvouch letech rozešel přítel a já z toho byla tak zdrcená, že jsem
odmítala jakoukoli potravu, neměla jsem chuť ani hlas, mamka sice o mě měla děsný strach .. ale dělalo se mi ze všeho zle a akorát jsem furt brečela .. týden sem opravdu nic nejedla a pak občas
něco sem tam .. a jak jsem krásně zhubla .. dám si asi nějaký opáčko akorát bez toho smutku:D
A co vy jak na tom jste??? Daří se?? :) Nebo se pořád rozčilujete nad snědenou sušenkou?:D Nic se nemá přehánět .. a myslím, že tím naším stresem z toho, že nám stoupne váha akorát ještěc víc blbnem a všechny si pose*** .. Tak dost tomu:)

No však to znáte, zakázané ovoce chutná nejlépe, tak si to jídlo nesmíme tolik zakazovat akorát nesmíme prostě sedět doma na zadku:P


Jo-jo efekt, aneb dieta k ničemu

12. dubna 2009 v 12:56 | Charlie |  Tipy Triky!?
Držíte dietu, podaří se vám nějaké to kilo shodit a vy jásáte. Dieta však končí a vy, i když se snažíte nepřejídat, se pomalu ale jistě vracíte ke svým starým stravovacím návykům. A během chvíle máte svá stará, pracně shozená kila zpět.

Jako na houpačce - dolů a nahoru!
Označení jo-jo napovídá, že podobně jako dětská hračka, která běhá nahoru a dolů, tak se i nahoru a dolů točí vaše kila. Rychle shodíte a rychle zase naberete. A tak pořád dokola! Nejčastěji k takovému efektu dochází po ukončení nějaké přísné diety či dokonce hladovky. Kila se vrací velice rychle a občas vyskočí i nad hodnotu, na které byla před držením diety.


Marný boj
Lidé držící dietu si často neuvědomují, že za lehce shozenými prvními kily mnohdy stojí vyprázdnění jaterních a svalových buněk o glykogen a vodu. Jakmile tělu přísun potravy zvýšíte, opět tyto ztracené zásoby doplní. Navíc naberete zpátky většinou jen tuk, který je lehčí. Takže při dosažení stejné hodnoty v kilech na váze se vám může zdát postava víc zaoblenější, než před začátkem hubnutí. Přibudou často i nějaké ty centimetry v pase, bocích, na hýždích apod. Kromě jo-jo efektu se při hubnutí můžete také setkat s jevem zvaným plató. Při něm se (jednoduše řečeno) váhový úbytek dlouhodobě nehýbe, ať děláte, co děláte.


Jak na to?
Boj s nadbytečnými kily je dlouhodobou záležitostí a jeho úspěch závisí ani ne tak na úspěšnosti nějaké rychlé diety, jako spíše na celkové změně stravovacích návyků a životního stylu. Pakliže se vám toto povedlo a kila zmizela, pamatujte na to, že jakákoliv změna zpět a návrat ke starým zvykům může velice rychle odstartovat starý dobrý jo-jo efekt.


Také máte zkušenosti s jo-jo efektem? Podařilo se vám na něj vyzrát?

Kecy o dietách!

4. dubna 2009 v 13:49 | Charlie |  Tipy Triky!?
Pokoušíte se zhubnout? Nepropadejte rozšířeným mýtům, které vám nijak nepomohou.

V životě to potká většinu lidí. Najednou nejsou spokojení se svým zevnějškem. Přílišná hojnost a orientace na konzum tohoto světa z někdejších sportovců s pěknými postavami udělaly přinejlepším oplácané a zadýchávající se nešťastníky.

Prvotní touha něco s tím dělat je lidem vlastní. Problém je vydržet. To se vám může podařit pouze s dobrými radami. Pokud propadnete iluzi některého z hojně rozšířených mýtů, je velká pravděpodobnost, že se nedočkáte úspěchu a s dietou znechuceně skončíte.

Nízkotučné jídlo je zdravé
To je jedna z největších legend, která nemusí mít úplně nejvhodnější účinky. Lidé s cílem hubnout mají tendenci vybírat si jídlo s minimem tuků. Jenže je tu problém: výrobky se zázračně nízkým podílem tuku v sobě obsahují nejrůznější náhražky, zejména pak cukr, kterým se snaží nahnat ztracenou chuť.

Cukry jsou pochopitelně také velice kalorické, takže konečný přínos je minimální. Nehledě na to, že vysoký objem cukrů v těle velmi rychle pudí další hlad, a pokud nemáte opravdu silnou vůli, nejspíše pod jeho tlakem sáhnete po něčem dalším. Tělo zkrátka určitý podíl tuků potřebuje.

Vynechávání jídel pomáhá
Toto je krok do pekel. Vynechávání jídel je pro organizmus nejen škodlivé, ale ve výsledku vás nakonec přinutí přijmout více potravy, než kdybyste ji do sebe vpravovali v menších dávkách a pravidelně. Dobrý pocit z toho, že jste celý den vydrželi bez jídla a večer si dáte jediné, jen o něco větší, rozhodně není oprávněný.

Je jasně prokázáno, že lépe a rychleji hubnou lidé, kteří si ráno dají pořádnou snídani a celý den pak jí v menších dávkách než ti, kteří si dají jen jedno dvě pořádná jídla za den. Hladovějící tělo navíc ukládá přijímané tuky takříkajíc do rezervy - krátkodobý efekt je tedy přesně opačný a spoustu lidí od diety odradí.

Nejezte po páté hodině odpolední
Jeden z nejoblíbenějších mýtů, ačkoliv přesná doba "jídelní uzávěrky" se v různých dietách poněkud liší. Faktem je, že je nesmysl se řídit časem obecně, raději si poslední jídlo vychutnejte podle vlastního harmonogramu dne. Pokud někdo pracuje do tří do rána, těžko mu pomůže, když přestane jíst v pět odpoledne.

Co mýtem není, to je doporučení nejíst nic vydatného aspoň dvě hodiny před spaním, jelikož tělo je pak uvedeno do stavu, kdy potřebuje mnohem méně živin. Jenže někdo jde spát v devět, jiný až po půlnoci. Proto nemá cenu stanovovat přesnou hodinu.

Když cvičím, můžu jíst co chci
Má to logiku. Když se každý den přinutím půl hodiny běhat, tak si můžu dopřát pár pořádných porcí. Jistě, základní úvaha má něco do sebe, ale je třeba příjem a výdej energie pečlivě vyvážit. Například půl hodina tělesné aktivity vás ještě neospravedlňuje k čistému svědomí poté, co spořádáte dvojité knedlo, zelo, vepřo.

Pohyb je třeba vykonávat aspoň čtyřicet minut, navíc ani tehdy nemusíte spálit tolik kalorií, kolik se skrývá ve vydatném a nezdravém jídle. Je to velmi jednoduchá rovnice, kterou nelze ošidit.

Tuk je můj nepřítel
Většina lidí, co se dá na hubnutí, má doslova panický strach z tuku. Všechno, kde je tuk, musí být špatné. Jenže tak tomu není. Jistě, tuk má své negativní aspekty, při správném užívání je ale pro tělo jednoznačným přítelem.

Pomáhá srážlivosti krve, tvoří jakýsi polštář orgánům a vytváří buněčné membrány. Tuky jsou proto důležité a rozhodně není dobré se jich zcela vzdát - to může vyústit jen ve zdravotní problémy. Vyplatí se přijímat především nenasycené tuky, například z olivového oleje, pstruhů či lososů.

Chutě za mříže! Zbraně!

4. dubna 2009 v 13:47 | Charlie |  Tipy Triky!?
Zbraň č. 1 - správné stravování
Chuť na sladké je častější, pokud se nespravujeme správně. Jakmile poklesne hladina cukru v krvi, začne nás honit mlsná. Poklesu lze zabránit tak, že budeme jíst často a pravidelně a že zařadíme do jídelníčku potraviny s nízkým glykemickým indexem (celozrnné potraviny, zelenina, některé druhy ovoce). Hladinu krevního cukru kromě těchto potravin stabilizují také bílkoviny.

Zbraň č. 2 - náhrady za sladké
Sladkosti můžete nahradit sušeným ovocem, tyčinkami musli nebo nízkoenergetickými pochutinami (bonbony nebo nápoje slazené aspartamem).

Zbraň č. 3 - sladké pryč z očí
Nenakupujte sladkosti do zásoby a nemějte zbytečně nic lákavého po ruce. K zahnání chutě na sladké mějte vždy u sebe nějakou jeho zdravější náhradu.

Zbraň č. 4 - odbourání stresu
Máte největší chuť na sladké právě v období stresu? Pak si zakažte sáhnout po čokoládě a místo toho si běžte zaběhat nebo zaplavat. Na svou chuť tak zapomenete a stres odbouráte mnohem účinněji.

Zbraň č. 5 - chrom
Tento stopový prvek pomáhá udržovat hladinu krevního cukru a tím je účinný proti chuti na sladké.

Zbraň č. 6 - když neodoláte..
Pokud sladké milujete a záměrně si jej odpíráte, dostáváte se zbytečně do stresu. Jestliže tedy skutečně odolat nedokážete, snažte se alespoň jíst sladké v malém množství a v takové kvalitě, aby vám uškodilo co možná nejméně. Při výběru sladkostí si dávejte pozor především na jejich složení. Ze sladkostí se netloustne jen kvůli cukru, ale také kvůli vysokému obsahu tuku. Nekupujte příliš levné čokolády, které jsou obvykle příliš slazené a tuk v nich obsažených není vždy nejkvalitnější. Vybírejte si raději tmavší čokolády, které mají uveden podíl obsažené kakaa a čokolády s ořechy či ovocem, které obsahují zdravou vlákninu. Nejideálnější jsou samozřejmě hořké čokolády. Jezte sladké raději v první polovině dne. Můžete také zkusit dát si po kostičce čokolády špetku koření. Chuť na další kostičku tak údajně zmizí

Zbavte se faldíků!

4. dubna 2009 v 13:44 | Charlie |  Cviky
Letní sporty jako cyklistika, surfování, beach volejbal, jízda na in-linech, vodní lyžování, vodní aerobik, plavání a řada dalších umožňují našemu tělu spálit o mnoho více kalorií než například v zimě nebo na podzim, kdy většinou sedíme u televize a ládujeme se nejrůznějšími dobrůtkami.

Krásná a zdravá nejen přes léto

Významným faktorem zdravého životního stylu je energetická bilance. Do celkového poměru mezi příjmem a výdejem je nutné také započítat bazální metabolismus, jenž spotřebovává největší část naší energie. Ta je u žen orientačně spočítána na 6 300 kJ (1500 kcal) za den. Nižší hodnotu u žen způsobuje vyšší podíl tukové tkáně, která má nižší energetickou spotřebu než svalová hmota. Jakákoliv činnost jako je jedení, oblékání nebo česání zvyšuje výdej energie o 20 %. Je velice zajímavé, že i během takové minuty, kdy nic neděláme, spálíme přibližně 4 až 5 kJ (1 kcal). Pokud se tedy budeme řídit vyváženým příjmem i výdejem energie, můžeme se cítit krásné a fit nejen přes léto, ale v průběhu celého roku.

Zaútočte na faldíky a bavte se při tom

Hloupé pověry, že ke zhubnutí stačí pouze nejíst, jsou již dávno minulostí. Důležitá je právě vyvážená strava a pravidelný pohyb, k němuž máme přes léto bezpočet zajímavých a zábavných možností. Pokud denně cvičíte a posilujete, můžete si vaši činnosti v létě zpříjemnit a vyměnit pokoj například za zahradu, kde vás bude příjemně osvěžovat zdraví vzduch a sluníčko. Ideální je pravidelné cvičení kombinovat s dalším sportem, například tancem (v dnešní době je velice populární břišní tanec), běháním, spinningem, pilates nebo obyčejnou cyklistikou. V létě velice oblíbená a rozšířená turistika vás připraví o množství kalorií - například výstup na kopec či nějaký jiný vrcholek spálí až 450 kcal, pohodlnější variantou je chůze nebo běh do schodů nebo například taková hodinová příjemná procházka přírodou vás zbaví až 300 kcal. Za hodinu běhu zničíte až 700 kcal, při volném tempu plavání trvajícího hodinku spálíte zhruba 400 kcal. Takže sportujte, procházejte se, běhejte, jezděte na kole, zkrátka uveďtě během léta své tělo do perfektní formy, která s trochou snahy vydrží celý rok.

Pokud vás uvedené hodnoty spálených kalorií zcela nepřesvědčily a nevzbudily ve vás chuť vyrazit ven, přesvědčte se o nich přesněji a podrobněji pomocí přehledné tabulky.

- Click na celý článek!